Naucz się przypadków! Jak nauczyć się odmiany przez przypadki? Śpiewaj! Piosenka o przypadkach

Naucz się przypadków! Jak nauczyć się odmiany przez przypadki? Śpiewaj! Piosenka o przypadkach

Mianownik KTO CO1 - Naucz się przypadków! Jak nauczyć się odmiany przez przypadki? Śpiewaj! Piosenka o przypadkach

Jak nauczyć się przypadków?

Nadchodzi ten moment, najczęściej w czwartej klasie szkoły podstawowej, moment, kiedy trzeba nauczyć dzieci przypadków. Absolutna podstawa do dalszej pracy z gramatyką języka polskiego. Jak to zrobić? Jak zrobić to SKUTECZNIE? Jak sprawić, aby cała klasa otrzymała najwyższy wynik? Mam na to sposób. Przetestowany i skuteczny w 100%.

Przypadki, czyli wypełniacz i dopełniacz

Mianownik – kto? co? Dopełniacz -kogo? czego? Celownik -komu? czemu? Biernik – kogo? co? Narzędnik – z kim? z czym? Miejscownik – o kim? o czym? Wołacz – o! Niby poste. Problem jest taki, że z początku nazwy jawią się dzieciom jako abstrakcja i trudno im nauczyć się ich. Moja córka na przykład długi czas mówiła „WYPEŁNIACZ” zamiast „dopełniacz”. Trzeba zrobić coś, co sprawi, że nazwy te będą bliższe dzieciom i będą wypowiadać je… śpiewająco.

Przypadki – śpiewająco

Sposób, jaki wymyśliłam na zapamiętanie przypadków, jest rewelacyjny – i nie mówię tego, aby pochwalić siebie, ale faktem jest, że po zastosowaniu tej metody, cała klasa otrzymała 5 z kartkówki z przypadków. Bez wyjątków. Kiedy umieściłam pierwszy film – piosenkę o przypadkach – w Internecie, zainteresowanie było tak duże, że postanowiłam zrobić wersję lepszej jakości. Zastosowałam kolorowe plansze i napisy różnego kroju, dużo działo się na ekranie. Jednak w wiadomościach od Was przeczytałam, że takie rozproszenie i kolory utrudniają naukę, szczególnie dzieciom z problemami w skupieniu uwagi. Dlatego postawiłam na prostotę – szare tło i napisy. Prezentuję zatem najnowszą wersję – można słuchać jej w domu, wykorzystać na lekcjach w szkole, na przykład zorganizować konkurs na najlepsze wykonanie piosenki. Powodzenia!

Zobacz inne moje lekcje: https://korepetycjejezykpolski.pl/lekcje-polskiego/ 

4 zasady pisowni „ó” – piosenką i wierszem